Congratulations to our 2016-17 Graduates

Graduate Club
Julie Erickson Anchorage South
M. Jay Hanson Anchorage South
Eduardo Jallu San Pedro Solo
Denise Kipke Anchorage South
Adam Lust Nome
Roxie Mayberry Wasilla
Don Poulton Eagle River
Teri Seward Palmer
Carmen de Villalta Real de Mina Tegucigalpa
Chad Wright Petersburg

2016-17 Leadership Academy Faculty

Will Files Homer – Kachemak Bay
Sondra Kaplan Wasilla
Rosie Roppel Ketchikan First City
Jodi Stuart Soldotna
Michelle Strickler Juneau-Glacier Valley
Ariel Talen-Keller Eagle River
Bryan Zak Homer
Diane Fejes, Dean Anchorage
 

2015-16 Graduates

Graduate Club
Keni Campbell
Juneau Glacier Valley
Wayne Clark
Fairbanks Downtown
Dave Dixon
Ketchikan First City
Tom Early
Homer Kachemak Bay
Chuck Foster
Susitna
Jess Gutzwiler
Anchorage South
Kathleen Heindl
Kenai River-Soldotna
Harry Kieling
Anchorage
Teri Lindseth
Anchorage Hillside
Ken Miller
Gateway
Julie Olson
Juneau Gastineau
Penny Palmquist
Anchorage Hillside
Lisa Phillips
Wasilla Noon
Laurel Renkert
Anchorage South
Matt Stielstra
Wasilla Sunrise
Michelle Strickler
Juneau Glacier Valley

2015-16 Leadership Academy Faculty

Susan Bethel
Ketchikan First City
Will Files
Homer
Sondra Kaplan
Wasilla
Dan Kennedy
Wasilla Sunrise
Rosie Roppel
Ketchikan First City
Harriet Schloer
Bend High Desert
Jodi Stuart
Soldotna
Ariel Talen-Keller
Eagle River
Diane Fejes, Dean
Anchorage

 

2014-15 Graduates

Graduate
Club
LaMarr Anderson
Palmer
Debra Bushnell
 Wasilla Sunrise
Eric Bushnell
 Eagle River
Michael Ferris
 Anchorage South
George Frushour
 eClub-Alaska Yukon
Stacey Hoffman
 Susitna
Julie Isom
 eClub-Alaska Yukon
Amy Lujan
 Juneau Gastineau
Patty Meritt
 College
Rachel Oldfield
 Fairbanks
Robert Santry
 Maui-Up Country
Roger Smith
 Fairbanks
Ariel Talen-Keller
 Eagle River
Karen Tarver
 Juneau Glacier Valley
Howard Weston
 Anchorage Hillside
Charlie Williams
 Juneau Glacier Valley

2014-15 Leadership Academy Faculty

Alana Bergh
North Pole
Susan Bethel
Ketchikan First City
Diane Fejes, Dean 
Anchorage
Rossie Roppel
Ketchikan First City
Harriett Schloer
Bend High Desert
 

 

Class of 2014

Name
Club
Aaroz-Fraser, Leonor
Soldotna
Baca, Chris
Ketchikan First City
Barwell, Mike
White Horse Rendezvous
DeSoto, Cynthia
White Horse Midnight Sun
Fejes, N Diane
Anchorage
Fuller, Michael
Eagle River
Gaiptman, Sharon
Juneau
Garcia, Gideon
Anchorage East
Helfrich, Les
Palmer
Hunston, Jeff
White Horse Midnight Sun
Larson, Kelly
Palmer
McVey, Dean
Anchorage South
Metcalf, Ann
Juneau
Morgan, Karen
Juneau
Moylan, Anne Marie
Anchorage East
Nichel, Melody
Soldotna
Pollen Mike
Fairbanks
Ringhand, Denise
Kodiak Morning
Roberts, Lisa
Soldotna
Russell, Warren
Juneau
Schrage, Doug
Fairbanks
Smith, Jackie
Soldotna
Stuart, Jodi
Soldotna
Yunker, Sherrie
Ketchikan
 

Class of 2013

Graduate
Club
Bagley, Dale
Soldotna
Bethel, Susan
Ketchikan First City
Guevarra, Marc
Ketchikan 2000
Holt, Diana
Kodiak Morning
Randolph, Jack
Fairbanks
Riley, Sarah
Soldotna
Rinckey, Debbie
Eagle River
Steffes, Pam
Sitka
 

Class of 2012

Ron Bergh
College
Jeff Blake
Anchorage East
Aisha Tinker  Bray
Fairbanks
Janet Brown
FBX Sunrisers
Laura Edmondson
Anchorage
Sue Foley
Anchorage East
Vonna Husby
College
Jan Ingram
Anchorage Int'l.
Bobby Jefts
Eagle River
Sondra Kaplan
Wasilla
Kelly John Keating
Soldotna
Sandra Madearis
Nome
Cheryl Metiva
Susitna
Stan Mitchell
Susitna
Marcus Mueller
Soldotna
Krystal Nelson
Anchorage
Michelle O'Brien
Ketchikan First City
Rosie Roppel
Ketchikan First City
Dick Sutliff
Anchorage
 

Class of 2011

Andre Layral
Fairbanks Sunrisers
Jennifer Wingard
Girdwood
Kristin Lambert
Soldotna
Mark Hill
Soldotna
Naomi Sweetman
Anchorage International
Tambi Calvert
Sitka
Tim Ellis
Anchorage International
 

Class of 2010

Christa Bruce
Ketchikan First City
Susan Fisher
Ketchikan 2000
Mari Anne Gross
Homer-Kachemak Bay
Maynard Gross
Homer-Kachemak Bay
Chris Letterman
Juneau Glacier Valley
Vittorio Montemezzani
Anchorage Gateway
Peter Mulcahy
Eagle River
Greg Solomon
Anchorage East
Francine Thivierge
Whitehorse Rendezvous
Joe Zimmerman
Anchorage International
   

Class of 2009

Brad Gamble
Eagle River
Bryan Zak
Homer-Kachemak Bay
Casey Neill
Anchorage East
Diana Strzok
Anchorage East
Jack Timm
Susitna
Jan O'Meara
Homer Downtown
Kathleen Madden
Anchorage East
Peter Larson
Homer-Kachemak Bay
 

Class of 2008

Thor Brandt-Erichsen
 
Fred Brantingham
 
Pamela Buckway
 
Michael Jeffery
 
Daniel Kennedy
 
Peggy Pollen
 
Karl Shroeder
 
 

Class of 2007

Clyde Boyer
Wasilla
Marty Brantingham
Fairbanks College
James R. Dahl
Juneau
Sandra DeLucia
Wasilla Sunrise
Tony DeLucia
Wasilla Sunrise
Vivian Finlay
Wasilla
Michael Harpold
Ketchikan 2000
William Hopper (DG 20092010)
Anchorage
Jane Little (DG 2010-2011)
Home Downtown
Elena Marchuk
Novosibirsk
Thomas Martin
Kenai
Paul McGuire
Anchorage East
Kim O'Meara
Anchorage
International
David Owings
Ketchikan-First City
Alan Schmitt
Kodiak
Sergey Simonov
Novosibirsk